Opracowania

« Powrót

10 POWODÓW DLA KTÓRYCH WARTO CZYTAĆ KSIĄŻKI

2016.11.24

Według badań Biblioteki Narodowej czytelnictwo wśród uczniów załamuje się w starszych klasach szkoły podstawowej, a w gimnazjum ulega drastycznemu pogorszeniu. W dzisiejszym świecie książka nie jest już dla nastolatka ani źródłem informacji, ani rozrywki.

Oto 10 powodów, dla których rodzicom powinno zależeć, aby ich dzieci czytały:

1. CZYTANIE WZBOGACA SŁOWNICTWO I ZASADY PISOWNI

Im więcej się czyta, tym więcej przyswaja się słów. Elokwencja i łatwość wypowiadania się podnosi poczucie własnej wartości, buduje pewność siebie i pomaga w karierze zawodowej. Podczas czytania automatycznie zapamiętuje się sposób zapisu danych słów i zwrotów. Osoby, które czytają, nie mają problemów z ortografią, bo opatrzyły się z poprawnym zapisem i starają sie go automatycznie odwzorować.

2. CZYTANIE  POPRAWIA PAMIĘĆ

Za każdym razem, gdy czyta się coś nowego, mózg robi miejsce dla kolejnych informacji. Nowo powstałe miejsca gwarantują zapamiętywanie i przetwarzanie coraz to nowych faktów. Każda książka jest jak podróż do obcego kraju. Każdy nowy ślad pamięciowy wymaga powstania nowych synaps, połączeń nerwowych.

3. CZYTANIE  STYMULUJE UMYSŁ - ROZWIJA WYOBRAŹNIĘ I WSPOMAGA KONCENTRACJĘ

Z neurobiologicznego punktu widzenia czytanie jest procesem znacznie bardziej wymagającym niż analiza obrazów lub mowy. Absorbuje jednocześnie wiele obszarów mózgu - te, które są odpowiedzialne za widzenie, za język i za asocjacje pojęciowe. Nowe informacje to doskonała stymulacja dla mózgu. Czytając tworzy się filmy i obrazy, dzięki temu neurony są nieustannie przecierane i zmuszane do wysiłku podobnie jak mięśnie kulturysty.

4. CZYTANIE  POGŁĘBIA  WIEDZĘ

Osoby, które czytają książki są mądrzejsze. Codzienna lektura nie tylko poszerza horyzonty, ale przede wszystkim pomaga w lepszym zapamiętywaniu niektórych faktów. Czytanie zapełnia mózg informacjami, które są przydatne przez całe życie.

5. CZYTANIE POBUDZA UMIEJĘTNOŚCI MYŚLENIA ANALITYCZNEGO

Podczas czytania książki łączy się fakt i analizuje wydarzenia - aktywizuje się zdolności logiczne przydatne przy podejmowaniu decyzji, uczeniu się, czy rozwiązywaniu problemów. 

6. CZYTANIE REDUKUJE STRES I USPOKAJA

W trakcie czytania wszelkie błahostki dnia powszedniego odchodzą w niepamięć. Przenosząc się w inne miejsce nie czuje się natłoku trudów codziennego życia. Czytając zaledwie 6 minut dziennie zmniejsza się poziom hormonów stresu nawet do 70%. Dzięki temu poprawia się samopoczucie i łatwiej zasnąć.

7. CZYTANIE OPÓŹNIA DEMENCJĘ I SPOWALNIA ROZWÓJ CHOROBY ALZHEIMERA

Podczas czytania mocniej ukrwione zostają obszary mózgu odpowiedzialne za koncentrację i złożone funkcje poznawcze. Dlatego uważa się, że czytanie to gimnastyka mózgu, która pozwala mu dłużej pozostać w dobrej kondycji.

8. CZYTANIE KSZTAŁTUJE CHARAKTER

Młodzież czytając książki obyczajowe, psychologiczne, itp. uczy się kształtować charakter, rozróżnić pozytywne i negatywne zachowania. Perypetie książkowych bohaterów niejednokrotnie bardzo dobrze odzwierciedlają codzienne życie. Pokazują jakie konsekwencje mają poszczególne życiowe wybory i co w społeczeństwie jest akceptowane, a co negowane.

9.  CZYTANIE ROZWIJA EMPATIĘ

Czytanie rozwija empatię, zdolność do wyczuwania i zrozumienia emocji innych ludzi. Jest to kluczowa umiejętność w tworzeniu relacji społecznych, także zawodowych.

10.  OSOBY CZYTAJĄCE KSIĄŻKI CZĘŚCIEJ ODNOSZĄ SUKCESY

Ludzie czytający lepiej radzą sobie w życiu, są bardziej kreatywni, lepiej rozumieją świat, łatwiej znajdują pracę i lepiej pracują. Są mniej podatni na manipulację i propagandę, nie można nimi sterować.

 

Dzięki bibliotekom książki znajdują się na wprost, na wyciągnięcie ręki, a ich czytanie nie wymaga żadnych nakładów finansowych. Do czytania nie trzeba się przygotowywać, specjalnie ubierać, a nawet wstawać z łózka. Książkę można czytać niemal w każdej okoliczności i w każdym miejscu.

 

ZACHĘCAJCIE PAŃSTWO SWOJE DZIECI DO CZYTANIA!!!

 

Opracowała:  Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka, im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, Filia w Oświęcimiu, ul. Bema 4

 


Opracowanie: Profitnet.pl